Vyhledávání


Vstup pro registrované


Zapomenuté heslo   
  Činnost Aeroklubu pomáhají spolufinancovat Město Šumperk, Olomoucký kraj a SFDI
Akrobatické soustředění 23.5. - 25.5.2008 Tisk

autor : Jan Vlček 

Protože jsem se už strašně dlouho nezmítal ve vzduchu, tak jsem byl potěšen zprávou od Michala Čechmánka, který závodil na Jarním poháru, že na jeho domovském letišti v Kroměříži bude hned po ukončení poháru akrobatické soustředění.
Už jsem se dlouho těšil, že si zajedu do Moravské Třebové, ale výlet do Kroměříže mě lákal
mnohem víc. Velkou výhodou je, když se takové akce účastní více lidí. Je to pak větší zábava a lítání aspoň k něčemu je, když někdo upozorní na chy
by, které se ve vzduchu vyrobí.


Bohužel první víkend bylo škaredě, tak jsem nikam nejel, ale vynahradil mi to druhý víkend. V pátek jsem skončil v práci dřív a na kole vyrazil do Zábřeha, odkud měl jet vlak do Přerova. Bohužel jsem nepočítal s rozsáhlou výlukovou činností mezi Zábřehem a Červenkou. Vlak byl zrušen a mohl jsem si užít hodinu klidu na zábřežském nádraží (stavba koridoru má nečekaný vliv na moje akrobatické létání). Další vlak naštěstí jel a dovezl mě až do Přerova odkud jsem pak do Kroměříže pokračoval na kole. Letiště v Kroměříži je malé a klidné, je hned vedle místního pískáče Bagrák, ideální to kombinace na nekázně :-). Fox bohužel v pátek nebyl, tak jsem se kochal pohledem na zmítající se ASK-21 a byl rád, že se na tomto stroji nemusím trápit. Večer na letišti probíhal veletrh ohňostrojů, tak posezení u piva bylo zpestřeno záblesky a detonacemi z bezprostřední blízkosti. V sobotu dopoledne začla lítat parta s ASK-21 a mě nezbylo než čekat až doletí Fox. Stalo se tak až před třetí hodinou. Naštěstí se moc nekecalo a šlo se letět. Kvůli přestávce jsem se svezl s Milošem Ramertem. Vlekal nás holešovský DRC, ale stoupání bylo strašně malý tak kolem 1m/s.


Na zemi byl krásně vytyčený box, ale tento start bohužel k ničemu. Zkoušel jsem hlavně tažené i tlačené autorotace, protože na toto je Fox dosti nepříjemný když se něco neudělá tak jak má. Můj nízký nálet se opět projevil a to nedotočeným taženým kopaným výkrutem. Obyčejně to je ale naopak, že se tažené autorotace roztočí a ne a ne přestat. Kvůli tomuto jevu je Fox „úspěšnější“ než německé Starfightery ve verzi G... (to tvrdí Miloš). Druhým startem už konečně letím sestavu. Hned druhý prvek je obrácená půlpřemet zdola :-(. Touto figurou jsem se přivedl do správného euforického stavu, který trval až do přistání. Na finále když kontroluju G-metr, tak tam byla maximální hodnota na –4,5 což bylo důvodem. V neděli ráno jsem pak ještě skočil na uklidnění volnou z mistrovství Evropy, která je sice dlouhá, ale není moc náročná a nejsou tam žádný strašný prvky. Po obědě nabalím kolo a vyrážím zpět do Přerova a pak vlakem do Zábřeha.

 
< Předch.   Další >