Vyhledávání


Vstup pro registrované


Zapomenuté heslo   
  Činnost Aeroklubu pomáhají spolufinancovat Město Šumperk, Olomoucký kraj a SFDI
Pilotní výcvik na větroni Tisk

Toužili jste někdy pocítit jaké to je sedět ve větroni a umět ho ovládat? Být součástí nebe, létat si bezstarostně a svobodně jako pták? Pokud ano přihlaste se do kurzu základního výcviku létání na větroni a poznejte to kouzlo na vlastní kůži.

Pod dozorem zkušených instruktorů Vás naučíme létat. Během jedné sezóny Vás vycvičíme v řízení a ovládání kluzáku. Pochopíte při tom, jak kouzelné a návykové létání na větroních je.

V průběhu kurzu také poznáte partu lidí, kteří se létání aktivně věnují.Před samotným nástupem do větroně a prvním startem je nutné znát i teorii. Během této teoretické přípravy Vám rozšíříme obzory o letecké právo a postupy ATC, lidskou výkonnost a omezení, meteorologii, základy letu, provozní postupy, plánování a provedení letu, všeobecné znalosti letadel a o leteckou navigaci. Bez teorie by nám to nelétalo, takže je nutné výuku před prvním startem splnit. Po absolvování zajímavé teoretické výuky budete seznámeni s obsluhou větroně, s leteckou a pozemní technikou v takzvaných pozemních přípravách. A Poté už hurá do oblak na svůj první seznamovací let.

Pokud Vaše touha stát se pilotem bude dost silná na to, podat přihlášku, Váš výcvik bude probíhat pod dozorem zkušených instruktorů. Praktická výuka bude probíhat po domluvě s instruktory, obvykle však o víkendech. Během letních prázdnin je možnost organizace 1-týdenního soustředění.

Od prvního cvaknutí bezpečnostních pásů, od prvního zajištění kabiny a uchopení řídící páky(kniplu) Vás postupně připravíme na Váš první sólo let a následnou pilotní zkoušku.

K prvnímu sólo letu vede dlouhá cesta. Nejprve se s letadlem seznámíte, poté se naučíte pochopit účinky kormidel v praxi, budete cvičit přímý klouzavý let a zatáčky, budete trénovat rozpočty na přistání a samotné přistání.A jak se vlastně takové letadlo dostává do vzduchu?

U nás v aeroklubu používáme dva typy vzletů. Startujeme pomocí navijáku nebo nás do vzduchu vyvleče motorový letoun na vlečném laně. Z toho vyplývají dvě výukové osnovy.

Univerzální osnova pojímá oba typy vzletů. Tato osnova je časově velmi náročná, vyžaduje více zájemců o výcvik a je levnější.

Aerovleková osnova je časově méně náročná, ale je dražší, protože nás do vzduchu vynáší motorový letoun.

Aby se z Vás stal pilot, musíte být zdravotně způsobilý, musíte mít čistý trestní rejstřík, ale hlavně mít odvahu, odhodlání a velikou výdrž, protože výcvik je velice náročný jak fyzicky, psychicky, finančně, tak hlavně časově. Velká část výcviku bude vyžadovat i samostudium, tedy co se teorie týče.

Po získání pilotního průkazu už Vás jen těžko něco udrží na zemi. Budete již spoléhat samy na sebe a na Vaši schopnost vyhledávat vzdušné stoupavé proudy, které Vám poslouží získávat výšku a schopnost tak doletět do větších vzdáleností.

U nás v aeroklubu provádíme výcvik na legendárním větroni L-13 Blaník. Přestože u nás v aeroklubu akrobacii na Blanících nelétáme, tak při tréningu vývrtek, pádů a ostrých zatáček si adrenalinu užijete dost. Naučíme Vás jak řešit mimořádné situace za letu, kterých je řada. Co dělat, když Vám při vzletu praskne tažné lano? Co dělat, když se zablokuje směrové kormidlo nebo nejdou otevřít brzdící klapky? Jak přistát do omezeného prostoru s tolerancí pár metrů? Ale to jen pro představu osnovy výcviku a také pro motivaci se do plachtařského kurzu přihlásit. Do takového kurzu se samozřejmě mohou přihlásit i ženy a dívky.


Požadavky pro zařazení do výcviku :

  • Zdravotní osvědčení 2. třídy
  • Průkaz radiotelefonisty letecké pohyblivé služby před prvním sólovým letem
  • Čistý trestní rejstřík
  • Pro zájemce mladší 18-ti let, je nutný souhlas rodičů

A jaká bude finanční náročnost výcviku? Cena, za kterou se stanete pilotem kluzáků je pohyblivá a záleží pouze na Vašich schopnostech, talentu a časové flexibilitě.

Dle základní výcvikové osnovy a předepsaných povinných úloh, které musíte absolvovat, je to částka 32.000 Kč. Většinou je letů v úloze potřeba více, proto se částka může pohybovat směrem nahoru, avšak toto je zcela individuální a záleží na talentu každého z Vás.

Pokud v sobě probudíte odvahu a odhodlání změnit si život tímto vzrušujícím sportem nebo pokud budete mít jakékoliv dotazy, můžete kontaktovat pana Rostislava Šuberta ne telefonu 777 993 560 nebo emailem na Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny