Vyhledávání


Vstup pro registrované


Zapomenuté heslo   
  Činnost Aeroklubu pomáhají spolufinancovat Město Šumperk, Olomoucký kraj a SFDI
Jak letají Škrabi a Stařa v USA Tisk

autor : Pavel (Škrabi) Škrabal 

Ely, Nevada.
Naše oblíbené letiště se rozkládá ve White Pine county, ve východní části  Nevady.
Nadmořská výška letiště je 6259ft což je bez pár metrů 2000 metrů nad mořem.Celá oblast od Ely až po hranice kelly4nie a od Las Vegas na jihu až po hranice Idaha na severu se nazývá Great Basin.Celá Great Basin je pokryta svahy převážně od severu na jih orientovanými s výškou od 3000 do 4000 metrů. Na západ od Ely jsou místní „kozy“ vysoké téměř 3000 metrů, na východě „Kamenec“ také kolem 3000 a hned za Kamencem je „Mravenečník“ skoro 4000 metrů vysoký.


šumperské kozy na západě

Letiště má dvě asfaltové dráhy 18-36 a 12-30 dlouhé asi 2 km.Provoz na letišti není řízený i když tu pravidelně přistává linka z Las Vegas. Párkrát se mi podařilo potkat se na okruhu z Cessnou Citaion nebo Blackhawkem a Apachem .Letět se dá téměř kamkoliv, zakázaný prostor je pouze na severovýchodně kolem Salt Lake City, Stařena tam loni přistál ještě z jedním na mormonském ranči a nikdo z toho nic nedělal. Akorát se smáli, protože mormoni nepijí alkohol, nekouří, nepijí ani kávu a Stařena se ptal jestli mají nějaký lahvače. Letos nás ale upozornili, že tam armáda cvičí s nějakými novými střelami, a že sestřelují nějaké bezpilotní prostředky ne nepodobné větroňům.Další zakázaný prostor je mezi Vegas a Tonopah tzv.area 51 nebo kolik, tam kde testovali atomovky a prý tam přistal i E.T. Ale ve zbytku se dá klidně naplánovat trojúhelník 1500. Nejhorší omezeni je pro nás výška 18000 ft,  základny cumulů jsou v létě většinou mezi 20000 a 24000ft. Při dobrém počasí jsou řady v těchto výškách na skládány úplně všude.
Relativní vlhkost je během dne mezi 2-7% a teplota na zemi kolem 40 stupňů C, pod základnou v 6 km je pěkná kosa. Během  odpoledne při teplotě kolem 40 stupňů C dosahuje tzv.density altitude až 12000 ft...vlečná neleze, těžké dvoumístné větroně s pomocným mixerem nemají silu se odlepit na 2 km a na přistání člověk chodí jak se 142. Počasí je zde ale nevyzpytatelné, buď je období se silnějším větrem a čistou termikou, což je ideální pro naši 15-ku bez vody, která výborně letí proti vetru.

Druhou variantou jsou tzv.suché bouřky v pozdní odpoledne, to si člověk připadá jak v motorové, kam letí, tam to stoupe, a i 15-ka dosahuje kosmických rychlosti.Kolem 6 se to ale začne slévat a jsou místní bouřky, déšť však nedopadne na zem.Už potřetí jsem kvůli tomu nemel 1000 v kabeli, vždy stačila hodinka. Jak se ty bouřky začnou rozpadat začne to padat jak šutr, minulý týden sem ztratil 2 km výšky snad za 5 minut, to si člověk připadá jak Majka ze slovenského seriálu spadla z oblakov.
Na druhou stranu stoupání jsou velice silná, průměr kolem 4m/s, letos jsem mel i 9.2 m/s 20 sec. průměr a to člověk nestačí polykat, podobné stoupání tu předloni sežralo japonského kolegu, který „našel“ stoupáni kolem 20m/s.Termika začíná normálně kolem 11 hodiny, v dobrých dnech už kolem 9.30 a pokud nejsou bouřky, tak se dá letět hodně po západu.


celý den v čisté a mrzáci naskáčou až po západu

Dokluzy přes 200 km po nahřátých svazích nejsou vyjímkou. Stačí třikrát zakličovat a na 15 minut se rozsvítí runway. Předpovědi tu ale slavným meteorologům moc nevycházejí, loni dávali počasí roku a pršelo cely den. My se Stařenou se držíme zásady, že předpověď počasí je horoskop s čísly a radši vyvětráme kabelu a jdeme počasí vyrábět do klubu Rio.To je klasicky podnik, kde člověk potka místní kolorit, indiany, kovboje, místní zpěvačku ..při tanci pobíhají psi mezi nohama apod. Alkohol ve velké výšce je ale nebezpečný a rychle účinkuje, místní například tequilu nazývají T-kill-ya...

Pro případné zájemce o létání přidám informace o cenách:
aerovlek do 3000ft .......60$
převlek........................140$ za hodinu...nebo smluvně s místními vlastníky Piper Cubu ( dá se to prý ukecat i za benzin a večeři)
kyslík .............................1$ za cu ft....což je asi na jednu hodinu, naše flaška má 22cu ft a v pohodě stačí přes 20 hodin v 18000 ft
dále ……………………3$ za parkování větroně na den na stojánce
motel Fireside 15 minut pěšky z letiště, na měsíc  pokoj se čtyřmi postelemi , 880$, speciální cena pro glider pilots, nutno zamluvit hodně dopředu..tel.číslo je na webu
benzin a jídlo levnější než v čechách..
letenka z Las Vegas do Ely 62$, nebo cca 3 hod.autem
pro zájemce o létání je nutné mít US pilotní průkaz, který se vydává na základě českého průkazu, poplatek je kolem 5$ a vyřízeni do 3 měsíců
na letišti je plachtařský inspektor, který pokud je zájem tak z Nimbusem 3DM za 200$ na den provádí vývoz nebo za 1000$ na týden kurz advanced soaring...
nikdo nic nekontroluje , nic se nepřezkušuje,jednou za dva roky přezkoušení s inspektorem z letu po okruhu, žádný průkaz radiofonisty, žádné zdravotní prohlídky.

Všichni mají obavy pouze z jedné věci a to je omezené množství nouzových ploch, mi už tu plachtíme třetí sezónu a pokud člověk nelétá do některých oblastí, tak letišť a tzv. soukromých stripu je poměrně dost...přibližně každých 30 km něco je a pokud jsou základny 4 000 metru a otočí se to po větru tak i naše ruchadlo někam doletí. Doporučuje se sedat blízko rančů nebo hlavni cesty, sám jsem pochodoval celou noc abych se dostal k telefonu, mobil funguje jen kolem Ely a sem tam i někde jinde. Přes den se po přistání v poušti nikam moc nedá dojít, při teplotách od 40-50 stupňů C to člověka rychle přejde a v noci je v poušti jen par nad nulou. Chřestýš a škorpion je plachý  pouze se rádi schovávají do odstavených tranďáků.
Každý rok tu chodí létat Ray Lynskey z Nového Zélandu, Steve Fosset z Terrrym Delorem a pod. Smaží 1000-ovky každý den a říkají , že pokud se vydaří den tak je to lepši jak kdekoliv jinde ( Namibie,Australie ,JAR apod).Letos tu soudruzi z NDR létají z volnou třídou 1200km skoro denně.
Když jsem koupil 15-ku tak jsme létali bez varia, vario bylo pokažené, dealer neměl na skladě a v pohodě jsme létali pres 800 km, stačilo létat po svazích a ustřeďovali jsme podle výškoměru ve feetech, ten se v 5-ti metru otáčí rychleji jak sekundovka na hodinách.


materiálovka je vždy, když je počasí na 1000

Jinak když se nelita, tak kousek je přehrada na „Krasným“, nějaký národní parky, 3 hoďky do Vegas babe,a taky se da přeleťt do Parowanu, odkud je jen kousek do Bryce Canyon,,Zion,Grand Canyon atd.
 

Z Nevady ze země zaraženého varia zdraví Škrabi a Stařa.

 
< Předch.   Další >