Tandemový seskok Tisk
Úterý, 16 červen 2009
V LEDNU A VE SKLEPĚ U SKLÉNKY BY KAŽDÝ SKÁKAL O DUŠU !
(Jakmile však rozkvetou pampelišky, jdou předsevzetí do háje)

S touhle léty ověřenou zkušeností jsem se o letošní zimě v Mikulově s obavami svěřil Jitce Švecové, která na internetu získala informaci, že se v Šumperku provozují tandemové seskoky. Tvrdila totiž, že ona a další tři lidé „by měli zájem“.  Stručně jsem jí odpověděl na otázky CO?, KDE?, KDY?, KDO?, JAK?, ČÍM? a věnoval se chutím předloňské sklizně z Mikulovské vinařské podoblasti. Když mi ale počátkem března došel mejl se čtyřmi jmény, řekl jsem o tom raději tandempilotovi Pavlu Kargerovi ze sousedního  Nového Malína.  Nakonec to dopadlo jako v Poláčkově románu: Zájemců bylo pět.
Nebyli ale jediní, takže o prvním červnovém víkendu tandempiloti Pavel KARGER a Slávek ZBRÁNEK splnili sen dvacítce tandemových pasažérů všemožného věku i hmotnosti.
Ani sportovci nepřišli zkrátka, piloti letounu An-2 Tomáš TREFIL a Radoslav PAPŠO vysazovali z výšek i „nížek“, řídící seskoků Jana Kargerová i její vnučka Veronika měly situaci pevně v rukou, baliči padáků i kameramani fungovali stoprocentně a nálada na palubě i v podpalubí byla vynikající. Jitka Töglová připravila oběd s láskou – pochutnali si úplně všichni. Šťastné tváře pasažérů i spokojený úsměv pana inspektora mají jednoznačnou vypovídací hodnotu.
Parašutistický provoz, pěkný den, letištní prostředí, netradiční zážitky a možnost občerstvení pro děti i dospělé  jsou pro pasažéry, Šumperáky i turisty spolehlivým lákadlem, které  nezklame.

O snímky se přičinili: FOX – v galerii Tandemový seskok;  Švecová-Mikuš-Studýnková z Mikulova & Hurdálek – v galerii Fotky k blogu
Příště nejspíš napíšu o výsadkových veteránech nebo vykutám nějakou pamětihodnost z aeroklubového archivu.

HOWGH
Hur

Parašutistický výcvik Tisk
Čtvrtek, 11 červen 2009

„AHOJ ! CÍLEM VÍKENDOVÉHO ZAMĚSTNÁNÍ JE PŘIPRAVIT VÁS K SESKOKU PADÁKEM, BEZPEČNĚ JEJ PROVÉST A UKONČIT.“

To byla úvodní slova instruktora Vladi Hurdálka v 10 hodin, v pátek 22. května před výcvikem osmi trutnovských cvičenců, kteří se rozhodli provést svůj první seskok právě v Šumperku. Na šumperský paraodbor  padla volba po referencích jejich přátel z Podkrkonoší, kteří u nás skákali loňského roku a v letech předcházejících.
Adepti parašutismu nebyli žádné měkoty, takže pozemní příprava se obešla bez svalové horečky, u závěrečného přezkoušení uspěli všichni. Podvečerní sobotní počasí bylo skokové, Brigadýr stoupal jako Gripen a zkušení parašutističtí návodčí „přivedli“ všechny skokany na letiště.
Za zmínku stojí ještě pedagogický poznatek z pozdního sobotního večera. Po dotazu: „Vole proč si neseš dvě flašky piva,“ následovala odpověď: „To druhé je záložní, kdyby se mi první neotevřelo“.  Holt – není nad dobré návyky.
Jóóóóó – a ještě něco:  Během těch několika let o kterých jsem psal na začátku jsme u nás vycvičili (a vysadili) 18 Trutnovanů.
Do fotogalerie (Parašutistický výcvik) přispěli: Lenka HANUŠOVÁ z Trutnova (1-2-3-4-5-7-8-9-10-14-15-16-17-18-19)  + V.H. (zbytek)

Příště nejspíš napíšu o tandemových seskocích. To byla také dobrá akce – tentokrát pod taktovkou Pavlíka KARGERA.

HOWGH
Hur

ASW 15 Tisk
Pondělí, 08 červen 2009

Bezmotorový odbor aeroklubu Šumperk zakoupil v sobotu 6.6.2009 od německého vlastníka z Norimberku větroň ASW-15B. Tento větroň byl vyroben v roce 1972 pod sériovým číslem 15254. Má nalétáno 3521 hodin při 1523 startech. Tento „nový“ přírůstek bude sloužit šumperským plachtařům pro výkonné a soutěžní plachtění.
Doufáme, že se všechny nezbytné administrativní záležitosti povede vyřídit co nejdříve a  nová ASW-15B bude na šumperském nebi létat již v brzké době. Stejně tak by se měl již brzy na šumperském nebi objevit L-23 Super Blaník, o kterém jsme informovali na podzim. Jeho schválení do letového provozu muselo projít nezbytnou technickou revizí a úředním schválením.

PMČR 2009 a PMSR 2009 Tisk
Pondělí, 25 květen 2009
Na slovenském letišti Partizánske se od 24.května do 5.června koná první otevřené Mistrovství České a Slovenské republiky v bezmotorovém létání. Tohoto mistrovství se z řad aeroklubu Šumperk účastní Radek Vlček, Pavlína Horáčková a Petr Havrlant. Všichni tři létají v klubové třídě. Držíme jim palce a doufáme, že se jim povede mezi velkou konkurencí vybojovat ta nejlepší místa.
Webové stránky závodů zde.